Karpacz 58-540
ul. Karkonoska 17,

tel. 534 281 130

pegaz@pegaz.karpacz.pl

Park w Bukowcu 

Co ma wspólnego Park w Bukowcu i Kościółek Wang w Karpaczu???

Bukowiec należy do jednych z piękniejszych parków Kotliny Jeleniogórskiej.

Początki Parku można doszukać się w roku 1785 kiedy tereny zakupił Friedrich Wilhelm von Reden i jego młodsza żona Friederike Caroline. To właśnie ona znana była z działalności charytatywnej, pomocy dla uciekinierów prześladowań religijnych z Tyrolu i zapewnienia im miejsca w Jeleniej Górze oraz osadzenia w Karpaczu Górnym kościółka Wang z Norwegii. Małżeństwo kupiło w Bukowcu renesansowy dwór niedużych rozmiarów, który z czasem został przebudowany, a park nadrabiał wielkością majątku (tak jak to było w ówczesnej modzie, park był tworzony na wzór angielski: mały dwór - reprezentacyjny park). Wybudowano tu m.in. ruiny opactwa, herbaciarnię, domek ogrodnika, wieżę widokową, amfiteatr. W 1815 r. hrabia został pochowany w mauzoleum/opactwie.

Park w Bukowcu był miejscem spotkań arystokracji. Po wojnie park popadł w ruinę, powycinano wiele wiekowych drzew, przepadło wiele kamiennych dekoracji. Obecnie w pałacu mieści się Związek Gmin Karkonoskich, ale wcześniej mieściła się tu szkoła rolnicza i inne instytucje.

Pałac jest budowlą najlepiej zachowaną. Wybudowany jest na skale, a pod jego kondygnacjami znajdują się piwnice (i historie podziemnych tuneli). Jest to prosta budowla z klasycystycznym portalem, dekoracjami sztukaterskimi z herbami Redenów, motywami kwiatów i orłów na sklepieniu, kominek ze stiuku i rzeźbionymi lwami, sztukaterie ze słońcem i księżycem.

W pobliżu pałacu są stawy rybne, wokół których rozciągają się piękne łąki i ścieżki prowadzące do ruin opactwa, które zgodnie z modą angielską naśladowały ruiny klasztorów. Ruiny wybudowano na wzgórzu, a w środku umieszczone były tablice z modlitwami. W mauzoleum przy wieży pochowany został hrabia von Reden. Przy ruinach znajdowały się głazy , grota, kamienna ławka i krąg druidów.

Niedaleko pałacu na wzgórzu znajdziemy herbaciarnię, która jest kopią rzymskiej świątyni, skąd rozlega się widok na Snieżkę. To tutaj można było pooglądać stare mapy i manuskrypty. Obecnie budynek jest biblioteką, w której odbywają się wystawy, można tutaj odpocząć i wypić herbatę. 

Na terenie Parku znajduje się domek ogrodnika, a dalej wieża widokowa z pięknym widokiem na Karkonosze. Ruiny znajdujące się w pobliżu nie są bliżej poznane, podejrzewa się, że był to amfiteatr.

W Parku znajdowały się również zabudowy gospodarcze, zaprojektowane przez słynnego architekta Karla Gottfrieda Geisslera, ucznia Karla Gottharda Langhansa autora Bramy  Branderburskiej w Berlinie. Niestety  cała budowla z około 1800 roku spłonęła w nieznanych okolicznościach na początku XXI wieku. W planach jest odbudowa pomieszczeń gospodarczych.

Z ciekawostek to właśnie w Parku w Bukowcu Michał Szpak nagrywał teledysk do piosenki "Color Of Your Life" https://www.youtube.com/watch?v=IVI6LGakT4c 

Bukowiec https://pegaz.karpacz.pl/ Aleksandra Michalska